SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Odzież dla lekarzy – kolor odzieży i jej znaczenie

2019-09-24
Odzież dla lekarzy – kolor odzieży i jej znaczenieLekarz, w potocznym wyobrażeniu, najczęściej ubrany jest w biały fartuch, a na szyi zawieszony ma stetoskop. Charakterystyczny strój lekarza, oprócz ochrony przed bakteriami, pozwala go łatwo zidentyfikować w gąszczu szpitalnych korytarzy. Choć wizerunek lekarza w białej bluzie lub marynarce wydaje się utrwalony w społecznym mniemaniu, to jednak nieskazitelny fartuch nierzadko wywołuje lęk, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Z tego powodu pracownicy szpitala coraz częściej sięgają po różne barwy ubrań. Kolorowa odzież dla lekarzy umożliwia także szybkie rozeznanie się w specjalizacji personelu. Jakie więc znaczenie mają poszczególne odcienie strojów?

Przeznaczenie kolorystyczne odzieży dla lekarzy

Niebieski, czerwony, zielony, różowy, a nawet jasno fioletowy - odzież lekarza nie musi być nudna! W zależności od wykonywanych w szpitalu obowiązków, kolor wierzchniego ubrania medycznego personelu może się zmieniać. W związku z tym, że przepisy prawa nie regulują obowiązującego koloru ubrań w szpitalu, placówka medyczna może wprowadzić własne rozporządzenia. W tym wypadku różne kolory stroju przypisane są lekarzom zabiegowym, ratownikom medycznym, pielęgniarzom oraz personelowi pomocniczemu.

Kolor biały odzieży

Biały kolor fartucha jest najbardziej praktyczna barwą. To właśnie na nim najłatwiej zauważyć zanieczyszczenia, które mogłyby być groźne dla zdrowia pacjentów. Jako że lekarz na co dzień spotyka się z drobnoustrojami, fartuch musi pełnić również rolę zabezpieczenia przed przenoszeniem zarazków. Klasyczne zestawienie białych spodni z marynarką sprawdza się jako uniwersalne połączenie kolorów, dzięki któremu pacjent szybko może rozpoznać lekarza.

Kolor czerwony odzieży

Odzież dla lekarzy w czerwonym kolorze zarezerwowana jest dla pracowników ratownictwa medycznego. Intensywna barwa strojów ratowników została wyznaczona przez ministra zdrowia, co sprawia, że pozostały personel placówek medycznych nie może zakładać ubrań w tym odcieniu.

Kolor zielony odzieży

Uniformy w kolorze zielonym przeznaczone są dla chirurgów. Odzież dla lekarza w zielonym kolorze wpływa na poprawę ostrości widzenia chirurga podczas operacji, kiedy jego wzrok przyzwyczaja się do barw czerwieni.

Kolor niebieski odzieży

W niektórych szpitalach niebieski kolor stroju bywa przypisywany pielęgniarkom. Jednak odzież dla lekarza w odcieniach szafiru oraz granatu to świetne zastępstwo dla tradycyjnego białego kitla. Granat, uznawany za kolor profesjonalistów, dodaje wiarygodności, wzbudza zaufanie i gwarantuje dobrą prezencję.

Kolor różowy lub jasno fioletowy odzieży

Odzież lekarza w różowym lub jasno fioletowy odcieniu bez wątpienia sprawdzi się na oddziale pediatrycznym. Dzieci, często przestraszone samą koniecznością pobytu w szpitalu, z pewnością docenione kolorowe odcienie uniformu, dzięki którym lekarz wydaje się bardziej przyjazny.

Czy odzież dla lekarzy zawsze musi być biała?

Choć biały strój dla lekarza ma wielu miłośników, to wcale nie musi być jedyną opcją. Odzież medyczna dla lekarzy dostępna jest w wielu kolorach i krojach, dzięki czemu lekarz może dopasować ubranie zgodnie z własnymi upodobaniami lub zaleceniami dyrekcji placówki.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel