SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Moda dla lekarzy - postaw na kolorowe ubrania medyczne !

2017-09-20
kolorowe ubrania medyczneDziś coraz więcej placówek odchodzi od tradycyjnych białych ubrań na korzyść tych kolorowych, a więc zdecydowanie bardziej radosnych, a co najważniejsze: wzbudzających zaufanie pacjentów. Dlaczego warto postawić na kolorową odzież medyczną?  

Syndrom białego fartucha  

Odzież medyczna ma przede wszystkim służyć ochronie przed bakteriami oraz substancjami chemicznymi, z którymi styka się na co dzień personel w przychodni lub w szpitalu. Co ciekawe, nie istnieją jednak żadne przepisy, które regulowałyby obowiązek noszenia ubrań medycznych w danym kolorze. Kwestia koloru ubrań medycznych może być regulowana za pomocą wewnętrznych ustaleń, w dokumentach organizacyjnych danej placówki. Przyjęło się natomiast, że lekarze zabiegowi pracujący na oddziałach chirurgicznych, noszą zielone lub granatowe ubrania. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż kolory te przyczyniają się do poprawy ostrości widzenia lekarzy, czyniąc ich jednocześnie bardziej wrażliwymi na odcienie czerwieni, z którą na sali operacyjnej mają cały czas do czynienia. W oddziałach kardiologicznych z kolei dominuje czerwona odzież medyczna. Kolor ten zarezerwowany jest również dla ratowników medycznych i lekarzy pracujących w izbie przyjęć lub w pogotowiu ratunkowym.   Biały kitel, mimo iż schludny i praktyczny, nie wywołuje niestety pozytywnych emocji, zwłaszcza u małych pacjentów. Mówi się zresztą o tak zwanym syndromie białego fartucha, który polega na tym, że u osób mających styczność z personelem medycznym ubranym na biało, obserwuje się niekiedy podwyższone ciśnienie, lęki, bądź dużą tachykardię. Takie objawy występują najczęściej u małych dzieci, dla których wizyta u lekarza kojarzy się przede wszystkim z bólem i stresem. Wizerunek personelu medycznego ma zatem ogromne znaczenie.  

Moda na kolory  

Sprzedawana dziś odzież medyczna prezentuje całe bogactwo kolorów i fantazyjnych wzorów. Moda na kolory wkroczyła do szpitali nie tylko dlatego, żeby podążać za modowymi trendami. Kluczową rolę odgrywa tutaj wpływ kolorów na psychikę pacjentów. W zawodzie lekarza i pielęgniarki najważniejsze jest zdobycie zaufania, zwłaszcza w oczach małych dzieci. Kolorowa odzież medyczna sprawdza się w tym przypadku doskonale. W znacznym stopniu ułatwia bowiem kontakt z dziećmi, a one same stają się bardziej otwarte i zdecydowanie łagodniej przechodzą różnego rodzaju badania. Kolorowe fartuchy medyczne są zdecydowanie bardziej wesołe, energetyzujące i przyjazne dla pacjentów, zarówno tych małych, jak i dużych. Najbardziej kolorowe uniformy, zwłaszcza te, ozdobione dodatkowymi wzorami, sprawdzają się najlepiej na oddziałach dziecięcych. Uniform, który wzbudza zaufanie, ma znaczny wpływ na łagodniejszy przebieg procesu leczenia, a co za tym idzie - na lepsze jego efekty. Kolorowe ubrania medyczne to także doskonały sposób na wyrażenie siebie, swojego indywidualnego stylu i osobowości. Ubiór w znacznej mierze wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale wywołuje również pewne emocje w naszym otoczeniu. Wiele kobiet pracujących w szpitalach i przychodniach decyduje się na bardziej eleganckie sukienki medyczne, czy taliowane bluzki z troczkami. Panowie z kolei coraz częściej stawiają na odpowiednio skrojone spodnie medyczne. W oferowanej obecnie na rynku odzieży medycznej dominują barwne przeszycia, satynowe lamówki, czy subtelne hafty - a wszystko po to, by za pomocą ubioru wyrazić siebie i wpłynąć pozytywnie na nasze otoczenie.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel