SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak skutecznie i bezpiecznie prać odzież medyczną?

2018-05-07
Jak skutecznie i bezpiecznie prać odzież medyczną?

Jak prać odzież medyczną?

Każdy pragnie, aby noszona przez niego odzież zachowała swoją miękkość i intensywny kolor przez jak najdłuższy czas. Pranie i suszenie tkanin często wymaga zastosowania odpowiednich procedur, a w przypadku niestosowania się do zaleceń dotyczących konkretnych materiałów, ubrania mogą ulec znacznym uszkodzeniom. Z uwagi na intensywność oraz warunki użytkowania odzież medyczna wymaga szczególnego traktowania podczas prania.

Specjaliści medyczni w swojej garderobie posiadają kilka zestawów odzieży, którą z powodu specyfiki swojej pracy, piorą stosunkowo często. Nieumiejętne czyszczenie i suszenie może łatwo doprowadzić do jej zniszczenia. Jak więc prać odzież medyczną w taki sposób, aby służyła ona swojemu właścicielowi przez długie lata? Przedstawiamy cztery złote zasady, które ułatwią życie każdej osobie związanej z tą branżą.

Segregacja

Istotną procedurą podczas prania odzieży medycznej jest odseparowanie jej od ubrań codziennego użytku. Według Dziennika Medycznego Epidemiol, specjaliści pracujący w szpitalach i przychodniach na swoich fartuchach i spodniach medycznych codziennie przynoszą do domu średnio od tysiąca do pięciu tysięcy kolonii bakterii, pochodzących z płynów ustrojowych leczonych pacjentów. Odseparowanie odzieży medycznej od zwykłej jest zatem koniecznie, celem uniknięcia przeniesienia bakterii, takich jak pakietowce czy też gronkowiec złocisty.

Segregacja nie tylko wpłynie na poziom bezpieczeństwa, ale i pomoże w zachowaniu walorów estetycznych odzieży. Oddzielać należy zarówno rodzaje, jak i kolory czyszczonych ubrań. W taki sposób łatwo uniknie się przebarwień i zacieków, które powstają w wyniku zetknięcia się jasnych tkanin z ciemniejszymi. Producenci odzieży medycznej zalecają pranie białych ubrań osobno, łączenie materiałów o czarnych i niebieskich odcieniach, a także wspólne czyszczenie kolorów o zbliżonych intensywnościach barw - np. różowy z czerwonym, a turkusowy z zielonym. 

Niezwykłe właściwości octu

Złotym środkiem na blaknięcie i szarzenie różnorodnych tkanin okaże się ocet. Niezależnie od tego, czy prana odzież składa się w stu procentach z bawełny, czy też częściowo z poliestru, ocet, dzięki swoim właściwościom chemicznym, zapobiegnie nadmiernemu uszkadzaniu się włókien materiału. Substancja ta pełni też rolę świetnego, hipoalergicznego zmiękczacza, który podczas procesu prania straci swój intensywny zapach, pozostawiając tkaninę miękką i przyjemną w dotyku. Ponadto, dodatkowym atutem octu jest jego antyseptyczne zastosowanie. Takim oto sposobem odzież medyczna nie tylko zachowa swoją trwałość i fakturę przez dłuższy czas, ale i zostanie też zdezynfekowana.

Nic na siłę, czyli delikatne pranie

Pranie odzieży medycznej wymaga szczególnej ostrożności. Chcąc zachować pierwotne właściwości tkanin jak najdłużej, warto podczas prania automatycznego zastosować program prania delikatnego i unikać używania silnych, chlorowanych detergentów. Taka metoda pozwoli uniknąć szarzenia oraz zmian w fakturze materiałów. Kolejnym sprawdzonym sposobem na skuteczne czyszczenie będzie rezygnacja z prania odzieży medycznej w gorącej wodzie, która przyczynia się do sztywnienia tkanin i utraty intensywności koloru. Co więcej, chłodna woda pomoże w pozbyciu się różnorodnych plam.

Aby zwiększyć efektywność czyszczenia odzieży, warto również zrezygnować z automatycznego suszenia w suszarce. Suszenie w urządzeniu, może doprowadzić do zesztywnienia oraz kurczenia materiału, a domowa suszarka i tak nie zapewni temperatury pozwalającej na pozbycie się bakterii.

Uporczywe plamy - jak z nimi walczyć?

Praca specjalisty medycznego wiąże się ściśle z ciągłym brudzeniem i kontaktem z różnorodnymi substancjami. Zwykłe pranie odzieży medycznej nie stanowi gwarancji usunięcia wszystkich, uciążliwych plam, jednakże istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z tymi zabrudzeniami. Do najtrudniejszych z całą pewnością należą plamy z krwi. Takie zaplamienie należy przede wszystkim wymoczyć w zimnej wodzie i natrzeć obficie solą kuchenną lub detergentem odplamiającym.

W przypadku poplamienia fartucha lub spodni medycznych płynami ustrojowymi pacjenta, pierwszą deską ratunku również okaże się zimna woda. Dodatkowo, warto takie zabrudzenie natrzeć detergentem odplamiającym wymieszanym z sodą oczyszczoną, która usunie nieprzyjemne zapachy. Natomiast gorąca woda wymieszana z detergentem idealnie sprawdzi się podczas czyszczenia zabrudzeń spowodowanych różnego rodzaju oleistymi maściami.

Jak widać, sposobów czyszczenia odzieży medycznej jest naprawdę wiele. Przed rozpoczęciem prania, warto zapoznać się przede wszystkim z zaleceniami producenta oraz informacjami o użytych materiałach, znajdującymi się na metce. Korzystając z przedstawionych powyżej sprawdzonych metod, tkaniny dłużej zachowają świeżość i swój intensywny kolor. 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel