SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dbać o obuwie medyczne? Praktyczne porady specjalistów

2019-09-14
Jak dbać o obuwie medyczne? Praktyczne porady specjalistów Mówi się, że buty są wizytówką człowieka. Zadbane, schludne i dobrze dopasowane wpływają na całą prezencję danej osoby. W branży medycznej, która wiąże się z wielogodzinnymi dyżurami i wyczerpującymi spacerami po gąszczu szpitalnych korytarzy, odpowiednie obuwie jest szczególnie istotne. Wygodne buty zapewniają komfort pracy oraz prawidłową postawę ciała. Jak więc w prawidłowy sposób zadbać o obuwie medyczne, tak, by służyło nam dłużej niż przez jeden sezon?

Dowiedz się z jakiego materiału są wykonane Twoje buty

Pierwszym krokiem w dbaniu o czyste obuwie jest właściwe rozpoznanie materiału, z którego buty są wykonane. Jako, że obuwie medyczne produkowane jest z różnych tworzyw, to sposób pielęgnacji butów może ze sobą kontrastować. Buty medyczne najczęściej wykonane są ze skóry naturalnej lub syntetycznej, gumy oraz zamszu.

Zadbaj o odpowiednią czystość swoich butów

W większości wypadków do czyszczenia skórzanych butów nie zaleca się prania automatycznego - detergent, woda oraz szmatka całkowicie wystarczą. W pielęgnacji butów przyda się także szczotka z miękkiego włosia, która poradzi sobie z większymi zabrudzeniami. Kosmetyki do obuwia, takie jak kremy oraz pasty, dodatkowo zabezpieczą skórzane buty przed zanieczyszczeniami. Buty, po przetarciu mokrą szmatką, najlepiej pozostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Wilgotnej bawełnianej ściereczki możesz użyć także do czyszczenia popularnych butów medycznych gumowych. To, o czym musisz pamiętać przy pielęgnacji medycznego obuwia, to przede wszystkim regularność.

Nigdy nie pożyczaj swojego obuwia innym osobom

Przysłowie: ,,dobry zwyczaj - nie pożyczaj” świetnie sprawdza się w przypadku butów medycznych. Jak się łatwo domyślić pożyczanie obuwia medycznego nie powinno mieć miejsca z powodu względów higienicznych. Bakterie i zarazki, przenoszone ze stopy na stopę, nie są warte przymierzania nowych, wygodnych butów koleżanki.

Zadbaj o poprawną higienę wnętrza butów

Prawidłowe czyszczenie butów powinno objąć także ich warstwy wewnętrzne. Nieprzyjemny zapach zlikwidujemy w szybki sposób przy pomocy chemicznych środków. W walce z uciążliwą wonią możemy skorzystać również ze sprawdzonych domowych sposobów. Suche liście szałwii, zamknięte w lnianym woreczku, sprawnie poradzą sobie z odświeżeniem obuwia. Pomocne okażą się również skórki cytryny czy torebki herbaty, które należy pozostawić w butach na całą noc.   Kolejnym krokiem w dbaniu o skórzane obuwie medyczne jest czyszczenie wkładek. Wkładki korygują ułożenie stopy i wpływają na postawę całego ciała. Dodatkowo naturalna wyściółka zmniejsza potliwość stopy i jest przyjazna dla skóry. Buty od środka wyczyścisz za pomocą mokrej ściereczki, w tym wypadku warto skorzystać również ze specjalistycznych dezodorantów.

Pozwól swojemu obuwiu odpocząć

Buty medyczne, wykonane z naturalnej skóry, potrzebują czasu na regenerację. Skóra, jako materiał elastyczny i wrażliwy, wymaga przerw w noszeniu obuwia. Przemyślanym rozwiązaniem okaże się posiadanie pod ręką zapasowej pary butów, która posłuży nam w trakcie odpoczynku pierwszej pary obuwia.   Zanim jednak odłożymy buty do kartonu, powinniśmy je odpowiednio wyczyścić i zabezpieczyć. Butów wykonanych ze skóry naturalnej nie powinno się suszyć ani przechowywać na słońcu, które może sprawić, że materiał zacznie się kurczyć, a tym samym straci swój fason. Obuwie należy więc przechowywać z dala od grzejników oraz wilgoci.   Choć proces czyszczenia butów może wydawać się czasochłonny, to odpowiednia pielęgnacja sprawia, że obuwie będzie nam służyć przez lata. W zmaganiach z zanieczyszczeniami nieocenioną rolę odegra systematyczność, która zdecydowanie przedłuży czas i komfort użytkowania obuwia.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel